התגלגלותו של הקנבס

אם אתם חושבים להדפיס תמונה על קאפה או קנבס, תעיפו מבט על המבצעים של סקנקס ע"י לחיצה כאן.

בד הקנבס- קצת הסטוריה

 
בד הקנבס הינו בד הארוג בצורה חלקית בלבד, ובאריגה גסה המקנה לבד קשיחות ועמידות. מקור המילה קנבס טמון במילה canevaz באנגלית או בצרפתית של המאה ה- 13. פירוש המילה כנראה שאוב מן המילה cannapaceus, שפירושה בלטינית עשוי מקנבוס (סוג של צמח). בד הקנבס, בצורתו המודרנית עשוי כותנה, ושונה מבדים אחרים כגון ג’ינס בצורת האריגה הפשוטה והגסה שלו. במקומות מסויימים נהוג לדרג את טיב בדי הקנבס על פי משקלם, ככל שמשקל בד הקנבס נמוך יותר, כך הדירוג שיקבל יהיה גבוה יותר.
 
כיום, בתעשיה לא קיים בד קנבס העשוי 100% כותנה, יחד עם הכותנה ישנו עירבוב של 10% פוליאסטר, על מנת שיהיה ניתן לצפות את פני השטח שלו בחומר המונע מהדיו להיספג בכותנה ולהמרח, ולמניעה של ריקבון סיבי הכותנה.
 
שימושיו השונים של בד הקנבס

 
בד הקנבס, עקב החוזק והעמידות שלו משמש ליצור של מפרשים, אוהלים סירות קאנו ועוד. אולם השימוש העיקרי של הבד בימינו הוא לצרכי ציור. כבר במאה ה- 14 הפך בד הקנבס נפוץ כמשטח ציור בצבעי שמן. החל מהמאה ה- 16-17 הפך בד הקנבס נפוץ באיטליה וצפון אירופה וקיבל מעמד חשוב בקרב אמנים וציירים.
 
הבד היה נפוץ מאוד בקרב ציירים ווניציאנים עקב זמינותו. לפני שמתחילים לצייר על בד הקנבס נהוג מאוד למתוח את הבד על מסגרת מעץ על מנת להקנות נוחות במהלך הציור, ולמרוח אותו בחומר הקרוי ג’סו, אשר תקידו למנוע חלחול של הצבע לסיבי הבד. עם השנים בד הקנבס הפוך נפוץ מאוד גם בשוק הצלמים. שיטת ההדפסה על קנבס אשר באמצעותה נעשית הדפסה של תמונות על הבד, הפכה שמישה ופופולארית מאוד. התחום החל לצבור תאוצה החל משנה 1990 בעקבות התקדמות בטכנולוגית ההדפסה.
 
תחילה, ההדפסה על בד הקנבס היתה נפוצה בקרב אמנים וציירים אשר היו מעונינים ליצור שכפול של יצירות האומנות שלהם לצרכי מכירה. בהמשך, גם אדריכלים ומהנדסים עשו שימוש בטכנולוגיה זו על מנת להדפיס סקיצות בפורמט רחב, וכיום השימוש הפך להיות נגיש לכל אחד ואחת. על ידי מספר צעדים פשוטים ניתן לבצע העלאת תמונות לרחבי הרשת ולהדפיסן על קנבס למטרות קישוט, מתנות ומזכרות.