קאפה, קנבס ומה שביניהם

אם אתם חושבים להדפיס תמונה על קאפה או קנבס, תעיפו מבט על המבצעים של סקנקס ע"י לחיצה כאן.

 

(היי! אם אתם "קצרים" בזמן, הכנו לכם טבלה שמסכמת את ההבדלים בתחתית העמוד)

במאמר זה נציג בפניכם את ההבדלים בין הדפסה על קאפה להדפסה על קנבס. לכל חומר יש את היתרונות שלו וכמו כן, גם חסרונות (גם אם הם לא משמעותיים במקרים מסוימים). אנחנו ממליצים לעבור על ההבדלים וההמלצות לפני שאתם ממשיכים הלאה ומדפיסים את התמונה שלכם.

לאלה מכם שעוסקים בגרפיקה, שרטוט ואומנות המילים “קאפה” ו”קנבס” אינן זרות. כשמדובר בצרכים אומנותיים עומדות ברשותנו מספר אפשרויות להציג את יצירתנו, קאפה וקנבס הן המועדפות מכיוון שכל אחד מהחומרים נוח לעבודה, ולכן ניתן לראותן לרוב בשימוש סטודנטים לאמנות, כמו גם אמנים מוכרים המציגים את עבודותיהם למכירה בגלריות. הכל על פי צרכיהם וצרכי הקונה.

להדפיס על קאפה או להדפיס על קנבס?

אחת השאלות הנפוצות שמבקרים רבים שואלים אותנו היא מהו ההבדל בין הדפסה על קאפה להדפסה על קנבס?

במאמר זה נבקש לעשות סדר בדברים ולהציג את ההבדלים העיקריים בין שני החומרים המשמשים להדפסה- הן מבחינת עלויות, השימושים הנפוצים והתוצאה הסופית. בהמשך אף מצורפת לנוחיותכם טבלת השוואה המסכמת את ההבדלים, בה ניתן להיעזר כדי להחליט באיזה חומר הכי נכון לבחור בכל הדפסה.

אז מהי בעצם קאפה?

מדובר במשטח חלק מאוד וקשיח, העשוי מחומר פולימרי מוקצף, דחוס ועמיד. תכונות אלה הופכות את הקאפה לאמצעי עבודה נוח ויציב במיוחד. לוחות הקאפה קיימים במספר מידות ובעובי משתנה ועל פני השטח החלקים של החומר ניתן להדביק בצורה איכותית תמונות מודפסות בגדלים שונים.

ומהו הקנבס?

הקנבס הינו בד העשוי כותנה או פשתן אשר אופן האריגה שלו פשוט וגס יחסית. פירוש המילה שאוב ככל הנראה מן המילה cannapaceus, שפירושה בלטינית עשוי מקנבוס (סוג של צמח(, אך כיום הסיבים הצפופים של הקנבס ארוגים כאמור בעיקר מכותנה המשולבת בכ 10% סיבי פוליאסטר. את הקנבס מותחים על מסגרת עץ ומתקבל מוצר בעל מראה ייחודי.

אז איך אתה תרצה שנדפיס את תמונתך?

מלבד השונות בין חומרי הגלם, אל עיקר ההבדלים בין הקנבס לקאפה ניתן להתייחס בהקשר למאפיינים של עלות ומטרת ההדפסה.

עלויות הדפסה שונות

ישנם הבדלי עלויות בין הדפסה על קנבס לבין הדפסה על קאפה, אשר נובעים מכמה סיבות עיקריות.ראשית כללוחות הקאפה מיוצרים מחומרים סינתטיים באופן תעשייתי ומשום כך הינם זולים יותר בהשוואה לסיבים הטבעיים של הקנבס, אשר משמש גם כבד ציור איכותי ויוקרתי עבור אומנות גבוהה, ואשר ניתן לצייר עליו בצבעי שמן ואקריל ולהדפיס על סיביו האיכותיים צילומים באופן ישיר. 

ההדפסה על הקאפה מתבצעת באמצעות הדפסה על נייר איכותי והדבקתו במהירות על גבי המשטח הקשיח ללא צורך במסגרת נוספת. ואילו ההדפסה על קנבס מתבצעת כאמור על גבי הבד ישירות, כשלאחר מכן נדרש למתוח את הבד על גבי מסגרת עץ איכותית. כך שלהכנת המוצר הסופי נדרשים חומרים נוספים, כח אדם וזמן עבודה נוסף.

מכאן בין היתר נובע פער העלויות בין ההדפסה על החומרים. מחיר הדפסה על קאפה לגודל של 70X100 ס"מ מתחיל ב148₪ ואילו הדפסה של צילום על קנבס באותו הגודל ויצירת מסגרת מתאימה, מתחילה ב 241 ₪.

"למסיבת הסיום בגן העדפתי להדפיס עבור כל הילדים את תמונת המחזור על קאפה, והתוצאה שהתקבלה היא מתנה איכותית, אישית וצבעונית, בעלת ערך מוסף ובעלות נמוכה. לסלון הבית בחרתי להדפיס על קנבס בגודל של 90 X 70 צילום משפחתי מהטיול לברצלונה שיצא פשוט מהמם ומרשים מאוד." - אדווה שחר

מהי מטרתך (שימוש)?

בכדי לדעת על איזה חומר כדאי להדפיס יש להתמקד במטרת ההדפסה. אם ברצונך להכין לדוגמא שלט לתערוכה כלשהי, להדפיס תמונה עם גב קשיח בכמויות גדולות, להכין סקיצה של מבנה, להוסיף אלמנט עיצובי לחדר הילדים ועוד, הדפסה על קאפה היא אופציה ראויה בהחלט. אם ברצונך להדפיס צילום נבחר שיישמר לשנים רבות, עבורך או כמתנה ייחודית למשפחה או לחברים, וכן אם אתה צלם או אמן שמבקש להעניק לקובץ הממוחשב שיצרת צבעים חיוניים ואיכותיים, כדאי להשקיע מעט יותר ולהדפיס על קנבס. בעבר כל ציור על קנבס היה עולה מאות ואלפי שקלים, והיום ניתן לקבל צילום ייחודי המודפס על קנבס במחיר סמלי ובתוצאה מרהיבה שתישאר לשנים רבות.

"הדפסה מעולה ואיכותית. הקנבסים שהדפסנו אצלכם בסקנקס, תלויים אצלנו כבר שנים ועדין נראים כאילו הדפסנו אותם אתמול..." - נועה ורצ'יסקי

הביקוש אחר הדפסת תמונות על קנבס וקאפה

כל לקוח עורך את שיקוליו בבואו לבצע את ההדפסה, בשנה האחרונה למשל התפלגות ההזמנות אצלנו בסקנקס התחלקה באופן הבא:

כ 55% מהלקוחות העדיפו להדפיס על קנבס, כ 43% בחרו בקאפה כאופציה המתאימה יותר עבורם, וכשני אחוזים בחרו בסקאפה שהיא למעשה קאפה בעלת מסגרת. מהתפלגות זו נראה שהאפשרות להדפיס תמונות על קאפה נותנת מענה לאחוז נכבד מהלקוחות אשר מבקשים להדפיס תמונות על גבי גב קשיח לכל מטרה בעלות נמוכה.

ההדפסה על קנבס נותנת מענה למי שחפץ להדפיס צילום אישי ומשפחתי עבורו או כמתנה ייחודית, וכן עבור האמנים, המעצבים והצלמים אשר בזכות הטכנולוגיה המתקדמת של הדפסה על קנבס בצבע מלא, מתאפשר להם כיום להדפיס את יצירותיהם בעלות נמוכה יחסית ובצורה איכותית מאוד וראויה.

ההבדלים העיקריים בין הדפסה על קאפה להדפסה על קנבס

טבלת השוואה בין הדפסה על קאפה להדפסה על קנבס

  קאפה קנבס
שימושים נפוצים עבודות גמר, מתנות, הכנת שלטים, יצירה, הדפסת צילומים ויצירות בכמויות קטנות וגדולות, לכל מטרה. הדפסת צילומי אומנות ועבודות גרפיות אחרות, מתנות, צילומי משפחה.
חומר גלם משטח חלק מאוד וקשיח, העשוי מחומר פולימרי מוקצף, דחוס ועמיד. בד העשוי כותנה או פשתן אשר אופן האריגה שלו פשוט וגס יחסית.
מסגרת גב קשיח מתיחה על גבי מסגרת עץ. בעל מראה יוקרתי.
איכות טובה מאוד טובה מאוד, מוצר שנשמר לשנים רבות יותר מהקאפה, ללא דהיית צבעים.
עלות לדוגמא 70X100 ס"מ 148 ש"ח 241 ש"ח

 

גם הקנבס וגם הקאפה משמשים כמצע איכותי להדפסה, כאשר כל חומר גלם מתאים להדפסה לכל מטרה ובצד זאת מאופיין בייחודיות שלו כפי שבאה לידי ביטוי במהלך המאמר, וכעת לא נותר אלא לבחור את הצילומים הנבחרים שלכם ולהתחיל בחווית היצירה.